Daudzi cilvēki izvēlas ievērot veģetāro diētu dažādu iemeslu dēļ. Dažiem tas ir veids, kā uzlabot savu veselību. Ir pierādīts, ka veģetāriešu diēta pazemina asinsspiedienu un holesterīna līmeni, kā arī samazina sirds slimību un dažu vēža veidu risku. Citi izvēlas veģetārismu, lai samazinātu ietekmi uz vidi. Lopkopības nozare ir viens no galvenajiem siltumnīcefekta gāzu emisiju avotiem, turklāt tā izmanto arī lielu daudzumu ūdens un zemes resursu. Ēdot mazāk gaļas, veģetārieši var palīdzēt samazināt savu ietekmi uz vidi. Visbeidzot, daži cilvēki kļūst par veģetāriešiem ētisku apsvērumu dēļ. Viņi uzskata, ka nogalināt dzīvniekus pārtikai ir nepareizi, un viņi vēlas darīt visu iespējamo, lai izvairītos no līdzdalības vardarbībā. Lai kāds būtu iemesls, arvien vairāk cilvēku izvēlas ievērot veģetāru diētu.
5 Veģetārās receptes
- Ziedkāpostu grauzdiņš ar Mančego un mandeļu mērci
- Dārzeņu varavīksnes salāti
- Sēņu Boloņase
- Atdzesēts fenheļa un greipfrūtu Velouté ar citronu olīveļļu
- Noplūktā tofu tabbouleh
1. Ziedkāpostu grauzdiņš ar Mančego un mandeļu mērci
Sastāvdaļas
- 3/4 glāzes puspuss
- 4 ēdamkarotes nesālīta sviesta
- 2 ēdamkarotes universālo miltu
- 1 glāze pilnpiena
- Šķipsniņa svaigi sarīvēta muskatrieksta
- Sāls un svaigi malti pipari
- Viena 2 kg liela ziedkāpostu galva, sagriezta 1 1/2 collas lielos ziedkāpostos.
- 1/2 glāzes grauzdētu mandeļu ar miziņu un 2 ēdamkarotes rupji sasmalcinātu mandeļu (3 unces).
- 3/4 tases plus 2 ēdamkarotes smalki sasmalcināta Manchego vai cita maigi riekstiem bagāta pusnogatavināta aitas vai govs piena siera (3 1/2 vienības), piemēram, Gouda siera.
Pagatavošana
- Uzkarsē cepeškrāsni līdz 400°. Nelielā katliņā uzkarsē puspienu līdz tvaicēšanai, pēc tam pārnes to uz virtuves kombainu vai blenderi. Pievienojiet 1/2 glāzes nesadalītu mandeļu un apstrādājiet, līdz tās ir smalki samaltas. Ļauj nostāvēties 10 minūtes. Pusi ar pusi pārlej caur smalku sietu, kas novietots virs bļodas, piespiežot mandeles, lai iegūtu pēc iespējas vairāk šķidruma. Izmetiet maltas mandeles.
- Vidēji lielā katliņā izkausē 2 ēdamkarotes sviesta. Pievienojiet miltus un 1 minūti putojiet uz mēreni augstas uguns. Pievienojiet pienu un puspienu un, nemitīgi maisot, vāriet, līdz sabiezē 5 minūtes. Noņemiet no karstuma. Pievieno 3/4 glāzes Manchego un putukrāso, līdz izkusis. Samaisiet muskatriekstu; pievienojiet sāli un piparus. Uzglabāt siltu.
- Lielajā pannā uzkarsē 1/2 collas sālsūdens līdz vārīšanās temperatūrai. Pievienojiet ziedkāpostus, pārklājiet un vāriet uz liela karstuma, līdz tie kļūst kraukšķīgi mīksti, apmēram 4 minūtes. Nosusiniet ziedkāpostus ciedra siešanas traukā. Iztīriet pannu.
- Pannā izkausējiet atlikušās 2 ēdamkarotes sviesta. Pievienojiet sīpolu un uz mēreni augstas uguns, maisot, vāriet, līdz tas viegli apbrūnē, apmēram 5 minūtes. Pievienojiet ziedkāpostus un, maisot, vāriet, līdz tie kļūst viegli zeltaini, apmēram 2 minūtes. Nedaudz pievieno sāli un piparus. Pārdodiet ziedkāpostus 7 x 10 collu stikla vai keramikas cepamajā traukā un pārlejiet tos ar Manchego mērci.
- Apkaisiet gratīnu ar atlikušo sieru, 2 ēdamkarotēm sasmalcinātu mandeļu un papriku un cepiet cepeškrāsns centrā 20 minūtes, vai arī līdz virspusē izveidojas burbuļi un apbrūnē. Pirms pasniegšanas ļauj 10 minūtes nostāvēties.
2. Dārzeņu varavīksnes salāti
Sastāvdaļas
- 6 violeti pērļu sīpoli, sakņu gali nogriezti
- 6 mazi sarkanie redīsi, topi nogriezti līdz 1/3 collas un redīsi gareniski pārgriezti uz pusēm.
- 2 nelieli laima redīsi, sagriezti 1/4 collas biezumā
- 1 vidēja lieluma arbūza redīsi, gareniski pārgriezti uz pusēm un šķērsām sagriezti 1/4 collas biezumā.
- 1 glāze nesagatavota rīsu etiķa.
- 2 ēdamkarotes cukura
- Sāls
- 10 dažādu krāsu mazās bietes (apmēram 6 unces), nomazgātas.
- 5 dažādu krāsu vidēji lieli burkāni (apmēram 6 unces), apgrieztām galotnēm
- 3 ēdamkarotes augstākā labuma olīveļļas
- 1 mazs violets saldais kartupelis (apmēram 4 unces)
- 1/2 glāzes augu eļļas, plus vēl papildus berzēšanai
- 3 galviņas mazo oranžo ziedkāpostu (kopā 6 unces), sagrieztas 3/4 collas lielos ziedkāpostos.
- 1/2 nelielas Romanesco brokoļu galviņas (apmēram 2/3 mārciņas), sagrieztas 3/4 collas lielos ziedos.
- 1 neliels čili čipotle čili adobo krāsā
- 1 ēdamkarote dzeltenās miso pastas
- 1 ēdamkarote medus
- 4 tasītes eskaraļļu (no apmēram 2 galviņām) – tikai maigas baltas un gaiši zaļas lapas, sagrieztas kumosiņos.
- 1 glāze zirņu dzinumu
- 1/2 tases vārītas melnās kvinojas
Pagatavošana
- Nelielā katliņā ar sālītu verdošu ūdeni blanšējiet pērļu sīpolus 3 minūtes. Sīpolus notecina un atdzesē zem tekoša ūdens. Noņemiet mizas un iepakojiet sīpolus nelielā karstumizturīgā burciņā. Katru redīsu veidu iepako atsevišķās mazās karstumizturīgās burciņās. Tajā pašā katliņā sajauciet 3/4 glāzes rīsu etiķa ar cukuru, 2 ēdamkarotēm sāls un 1 glāzi ūdens un uzvāriet. Uzlej karsto sālījumu uz burkās iepildītajiem sīpoliem un redīsiem un ļauj nostāvēties istabas temperatūrā 3 stundas.
- Uzkarsē cepeškrāsni līdz 400 grādiem. Bietes un burkānus liek uz divām atsevišķām folijas loksnēm un aplej ar 2 ēdamkarotēm olīveļļas. Salocīt folijas plākšņu malas, lai izveidotu divas noslēgtas paketes. Saldos kartupeļus nosmērē ar augu eļļu, ar dakšiņu ieadās pa visām pusēm un novieto uz folijas loksnes. Vidēji lielā cepamā traukā iemaisiet ziedkāpostu un brokoļu ziedus ar atlikušo 1 ēdamkaroti olīveļļas. Cept ziedkāpostus un brokoļus apmēram 12 minūtes, saldos kartupeļus apmēram 30 minūtes, bet burkānus un bietes apmēram 35 minūtes, līdz tie visi ir mīksti. Ļaujiet apceptajiem dārzeņiem nedaudz atdzist.
- Izmantojot papīra dvieļus, notīriet biešu un burkānu mizas; ceturtdaļās sagrieziet bietes un uz pusēm sagrieziet burkānus. Nomizojiet saldos kartupeļus un sagrieziet tos 1/2 collas biezās ripiņās.
- Mini virtuves kombainā vai blenderī saberziet čipotle čili ar dzelteno miso pastu, medu un atlikušo 1/4 glāzes rīsu etiķa. Ieslēgtā mašīnā plānā plūsmā pievieno 1/2 glāzes augu eļļas un apstrādā, līdz tā emulģējas. Garšojiet mērci ar sāli.
- Notecina marinētos dārzeņus. Sagrieziet pērļu sīpolus 1/4 collas biezumā. Servēšanas bļodā samaisiet marinētos un apceptos dārzeņus ar eskaroli, zirņu dzinumiem un vārītu melno kvinoju. Pievienojiet 1/4 glāzes mērces un viegli samaisiet. Pasniedziet salātus uzreiz, atlikušo mērci atstājot malā.
3. Sēņu Boloņase
Sastāvdaļas
- 1 neliels sīpols, rupji sasmalcināts
- 1 vidēji liels burkāns, rupji sagriezts
- 1 selerijas riba, rupji sagriezta
- 1 vidēji liels pastinaks, sasmalcināts
- 1/2 neliela rupji sagriezta rāceņa, rupji sagriezta
- 1 mārciņa austeru sēņu
- 1/4 glāzes augstākā labuma olīveļļas
- Sāls
- Malti pipari
- 1 unce žāvētu porcini sēņu
- 1/2 glāzes sausa sarkanvīna
- 1 neliela Parmigiano-Reggiano siera miziņa, plus 1/4 glāzes svaigi sarīvēta Parmigiano-Reggiano siera.
- Šķipsniņa sasmalcinātu sarkano piparu
- 1/4 glāzes biezā krējuma
- 1 tējkarote malta rozmarīna
- 1 1/2 mārciņas spageti, vārīti līdz al dente un uzglabāti silti.
- 4 ēdamkarotes nesālīta sviesta
Pagatavošana
- Virtuves kombainā sasmalciniet sīpolu, burkānu, seleriju, pastinaku, rāceņus un karaliskās austeres, līdz tie ir smalki sasmalcināti. Lielā katlā uzkarsē eļļu. Pievienojiet dārzeņus, pievienojiet sāli un piparus un vāriet uz mērenas uguns, līdz tie 20 minūtes kļūst mīksti.
- Bļodā aplej cūkgaļas ar 1 1/2 glāzes verdoša ūdens; ļauj nostāvēties, līdz tās kļūst mīkstākas. Nosusiniet, paturot 1 glāzi ūdens. Nomazgājiet un sasmalciniet baravikas, pievienojiet dārzeņiem un vāriet, līdz kļūst smaržīgas, 10 minūtes. Pievienojiet vīnu, mizas un sarkanos piparus; vāriet, līdz vīns iztvaiko. Pievienojiet rezervēto porcini ūdeni, daļēji pārklājiet un uz lēnas uguns, maisot, vāriet 25 minūtes, līdz sabiezē. Pievieno krējumu, rozmarīnu un 1/4 glāzes rīvēta siera un vāra 5 minūtes. Izmetiet mizu.
- Pievienojiet mērcei siltos makaronus, sviestu un 1 glāzi ūdens un samaisiet, maisot, līdz makaroni ir labi pārklāti. Pasniedziet.
4. Atdzesēts fenheļa un greipfrūtu Velouté ar citronu olīveļļu
Sastāvdaļas
- 2 ēdamkarotes citronu olīveļļas (sk. piezīmi), plus vēl citronu olīveļļa dekorēšanai.
- Viens 1 mārciņu smags fenheļa sīpols, ar serdes serdi un plānās šķēlītēs, kā arī sasmalcinātas fenheļa lapiņas dekorēšanai.
- Sāls
- 3 tases ūdens
- 1/4 glāze plus 2 ēdamkarotes svaigas greipfrūtu sulas, pārtecinātas
- Šķipsniņa cukura
Pagatavošana
- Vidēji lielā katliņā uzkarsē 2 ēdamkarotes citronu olīveļļas. Pievienojiet sagrieztu fenheli un šķipsniņu sāls, pārklājiet un vāriet uz mēreni lēnas uguns, dažas reizes samaisot, līdz fenhelis kļūst mīksts, apmēram 10 minūtes. Pievienojiet ūdeni un uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai. Vāra uz lēnas uguns, līdz fenhelis ir ļoti mīksts, apmēram 20 minūtes.
- Strādājot pa daļām, fenheļa zupu blenderī sablenderē līdz gludai masai. Pārlej zupu vidējā traukā un atstāj ledusskapī, līdz atdzesē, apmēram 1 stundu.
- Fenheļa zupā iemaisa greipfrūtu sulu. Pievienojiet zupai cukuru un nobarojiet ar sāli. Izlejiet zupu bļodiņās, dekorējiet ar nedaudz citronu olīveļļas un sasmalcinātām fenheļa lapiņām un pasniedziet.
5. Noplūktā tofu tabbouleh
Sastāvdaļas
- 4 tases bulgur
- 5 ēdamkarotes augstākā labuma olīveļļas
- Viens 14 unču iepakojums cietā tofu, nosusināts un sagriezts kubiņos
- 5 sasmalcināti sīpoli, plus vēl piedevām dekorēšanai
- 1 neliels tomāts, sasmalcināts
- 1 Kirby gurķis, sasmalcināts
- 1 ēdamkarote svaigas citrona sulas
- Kosher sāls
- Pipari
Pagatavošana
- Vidēji lielā katliņā ar verdošu ūdeni vāriet bulguru, līdz tas kļūst mīksts, apmēram 12 minūtes. Notecina un bulguru atdod atpakaļ katliņā. Apklājiet un ļaujiet nostāvēties 10 minūtes; uzpūtiet ar dakšiņu. Izklājiet bulguru uz cepešpannas un ļaujiet atdzist līdz istabas temperatūrai.
- Lielā čuguna pannā uzkarsē 2 ēdamkarotes eļļas. Tofu un 5 sasmalcinātus sīpolus, maisot, uzkarsē lielā karstumā, līdz tie kļūst zeltaini un vietām kraukšķīgi, apmēram 5 minūtes. Pārceliet uz lielu bļodu. Iejauc bulguru, tomātu, gurķi, citrona sulu un atlikušo eļļu, pievieno sāli un piparus. Garnējiet ar sasmalcinātiem sīpoliem un pasniedziet.